Lasten LukuVarkaus kirjallisuuspalkinnon historia

Lasten LukuVarkaus -kirjallisuuspalkinnon ehdokas- ja voittajakirjat palkinnon perustamisvuodesta 2001 alkaen. Vuosiluvun perässä voittajakirja ja alla muut finaalikirjat.

2001 Tomi Kontio: Keväällä isä sai siivet
Jukka Itkonen: Myydään mummo
Tuula Kallioniemi: Tähtiä ja tumpeloita
Tiina ja Sinikka Noponen: Risto Räppääjä ja nuudeli
Timo Parvela: Ansa ja Oiva suurkaupungissa
Marja-Leena Tiainen: Pidä nolla, Kosta

2002 Jorma Kurvinen: Susikoira Roi ja kioskimurto
Anna-Liisa Haakana: Järventekijä ja vedenväki
Harri István Mäki: Naamio & Viitta
Mari Mörö: Neliveto
Sinikka ja Tiina Nopola: Heinähattu, Vilttitossu ja Rubensin veljekset
Timo Parvela: Ella Yökoulussa 

2003 Marja Luukkonen: Kivi, joka tahtoi takaisin järveen
Annika Eräpuro: Rämäpää ja Rääpäle
Kari Levola: Äksy syysyskä
Sinikka Nopola ja Tiina Nopola: Risto Räppääjä ja komea Kullervo
Jukka Parkkinen: Karhukirjeitä Karvoselle
Reijo Vahtokari: Joonas ja seikkailu metsienmaassa

2004 Silja Kiehelä: Sofia ja karhunkynsi
Jaana Lappo: Niilo Näsikkä ja löysä läjä
Tuija Lehtinen: Futiskesä
Arja Puikkonen: Haloo, kuuleeko kaupunki
Marja-Leena Tiainen: Kireitä siimoja, Antti
Ritva Toivola: Salaiset aikamatkat
Johanna Venho: Okulus ja yöihmiset 

2005 Virpi Saarinen: Sudenkesyttäjä
Anna Amnell: Kyynärän mittainen tyttö
Marja Aapala: Selma ja Ultramariinin puutarha
Tapani Bagge: Urho ja suuri junaryöstö
Annika Eräpuro: Fria ja Kuunainen
Markku Karpio: Puh pah pelistä pois
Juha Ruusuvuori: Topi Tahakäärme ja ottopoika

2006 Tuulia Aho: Kuikansulka (WSOY)
Johanna Förster: Asuntolaiva Musta Possu (Lasten Keskus)
Taina Haahti: Ron Tulinen (WSOY)
Hannu Hirvonen: Listahirmut Huippuvuorilla (Tammi)
Mikko Lesu: Varatohtori Virta Pohjoisnavalla (Teos) esikoiskirjailija
Marja Luukkonen: Sumumetsän kasvatit (Tammi)
Timo Parvela: Ella aalloilla (Tammi) 

2007 Marika Uskali: Pietari, Nella ja kulmakunnan kauhu (WSOY)
Karo Heikkinen: Sirpale (Karisto)
Seppo Laurell: Paikatun kevätesikon tarina (WSOY)
Petteri Paksuniemi: Koirien planeetta (Tammi)
Jukka Parkkinen: Karhukirjeitä kaamoksesta (WSOY)
Katariina Romppainen: Sääskentapporock (Otava)

2008: Eppu Nuotio: Koko saaren Kingi (Otava)
Maijaliisa Dieckmann: Fredrika-rouvan koulu (Schildts)
Tuula Kallioniemi: Konsta ja näkymätön Niklas (Otava)
Roope Lipasti: Vilhelmiina ja vaaralliset kirjat (WSOY)
Marja Luukkonen: Kivinen kello (Tammi)
Laura Lähteenmäki: Marekikeiju (WSOY)
Timo Parvela: Tuliterä (Tammi)

2009: Mike Pohjola: Kadonneet kyyneleet (Gummerus), esikoisromaani
Hannu Hirvonen: Vikke Saapasrenki (Tammi)
Mervi Jalo: Taivaan valkeat hevoset (Tammi)
Harri István Mäki: Zen Zero (Tammi)
Markku Karpio: Myrskyvaroitus (Otava)
Anu Ojala: Aino – neljän tuulen tyttö (Otava)
Jussi Siirilä: Sekaisin Kreikasta (Gummerus) 

2010: Ritva Toivola: Tuomas karhumieli (Tammi)
Elisabeth Aho: Aadan aikaikkuna (Otava)
Annika Eräpuro: Benin kulmilla (Tammi)
Mari Kujanpää: Minä ja Muro (Otava)
Marja-Leena Lempinen: Pelastuspartio Reppu (WSOY)
Paula Noronen ja kuvittanut Pauliina Mäkelä: Emilian päiväkirja – Supermarsu pelastaa silakat (Gummerus)
Timo Parvela: Ella ja jättipotti (Tammi) 

2011: Reeta Aarnio: Virvatulten vartijat (Otava)
Johanna Arola: Henkka Henkari, pikku supersankari (LK-Julkaisut Oy)
Kirsti Ellilä: Reetta ja linnan vangit (Karisto)
Niina Hakalahti: Tuukka-Omar (Tammi)
Siri Kolu: Me Rosvolat (Otava)
Tuija Lehtinen: Vauhdin hurmaa, Vintiöt! (Otava)
Sari Peltoniemi: Kissataksi (Tammi) 

2012: Tomi Kontio: Iskusanat (Tammi)
Tuulia Aho: Urpukas (WSOY)
Antti Halme: Metalliveljet ja megabeibit (Otava)
Päivi Lukkarila: Kolmen ajan maa (Karisto)
Hannu Mäkelä: Herra Huu pitää ravintolaa (Tammi)
Kari Vaijärvi: Käärmekiven arvoitus (Kustannus-Mäkelä)
Netta Walldén: Ruben ja rouva Mallamudin tapaus (WSOY)

2013: Jarkko Tontti: Vedeeran taru (Otava)
Kirsti Ellilä: Majavakevät (Karisto)
Magdalena Hai: Kerjäläisprinsessa (Karisto)
Hellevi Salminen: Kuinka pikku Täplästä tuli iso koira (Otava)
Roope Lipasti: Vilhelmiina ja vanha röyhyttelijä (WSOY)
Laura Suomela: Lokkisaaren säpinät (WSOY)

2014: Niina Hakalahti: Tuukka-Omar ja minilapset (Tammi)
Kirsti Ellilä: Johannes ja Jura (Karisto)
Johanna Hulkko: Geoetsivät ja vaeltava aave (Karisto)
Sanna Isto: Tinka ja Taika Noidanruohon salaisuus (WSOY)
Tuija Lehtinen: Sirkuskoira Rico ja öinen ratsastaja (Otava)
Kreetta Onkeli: Poika joka menetti muistinsa (Otava)
Saska Saarikoski: Meidän isä on hammaspeikko (Otava) 

2015: Jaana Lehtiö ja Helena Miettinen: Taika Valo ja Pelukylän pokaali (Myllylahti)
Marja Aho: Hii-o-hoi! Aarre näkyvissä! (Myllylahti)
Mervi Heikkilä ja Jussi Matilainen: Kummajaisten kylä (Haamu)
Satu Heimonen: Suokaislan suloinen Cecilia (Mäkelä)
Hannu Hirvonen: Tohtori Kalikali (Karisto)
Marja-Leena Mikkola: Helmenkantaja (Otava)
Timo Parvela: Ella ja kaverit karkaavat koulusta (Tammi)

2016: Roope Lipasti: Viikinkisolmu (WSOY)
Jukka Itkonen: Sirkusjuna saapuu (Lasten Keskus)
Merja Jalo: Saalistaja, Nummelan ponitalli (WSOY)
Katja Krekelä: Hurjalinna (Tammi)
Sinikka ja Tiina Nopola: Heinähattu ja Vilttitossu runoilijoina (Tammi)
Netta Walldén: Ruben ja kadonneet karaatit (WSOY)